Czy warto brać kredyt hipoteczny z rodzicami?

20 maja 2017

Kredyt hipoteczny to wieloletnie obciążenie dla młodych rodzin, ale często także jedyna szansa na samodzielne mieszkanie. Banki bardzo rzetelnie sprawdzają swoich kredytobiorców, jednak wychodząc naprzeciw młodym ludziom, dają im możliwość wzięcia takiego kredytu razem z rodzicami. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Niskie dochody młodych ludzi i wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na kredyt hipoteczny, by mieć własne lokum. Jednak niepewność na rynku pracy i inne zawirowania finansowe sprawiają, że banki coraz wnikliwiej zaglądają w finanse młodych rodzin. Kredyt z rodzicami zdecydowanie zwiększa szanse na pozytywną decyzję kredytową banku.

Weryfikacja każdego kredytobiorcy opiera się przede wszystkim na sprawdzeniu jego zdolności kredytowej. Przy kredycie hipotecznym, branym wspólnie z rodzicami, bank weźmie pod uwagę sytuację finansową wszystkich kredytobiorców i współkredytobiorców. W ten sposób instytucja finansowa oceni wiarygodność klienta i to, czy będzie on w stanie spłacić zobowiązanie. Sprawdzona zostanie terminowość spłacania pożyczek, jakie klient posiada, oraz tych, które już spłacił.

Brak historii kredytowej nie zawsze jest dobrze widziany przez banki, ponieważ instytucje finansowe nie wiedzą wtedy, jak ocenić wiarygodność i rzetelność klienta, który nigdy nie spłacał kredytów. Z drugiej strony, każda spłacona rzetelnie i w terminie pożyczka działa na korzyść kredytobiorcy.

Rodzice są na ogół bardzo dobrze postrzegani przez banki jako gwaranci terminowego spłacania kredytu, ponieważ mają zazwyczaj ustabilizowaną sytuację finansową. Bardzo ważną sprawą jest ich wiek, ponieważ instytucje finansowe mają dość rygorystyczne ograniczenia w tej kwestii. Wymagają, by w momencie spłaty kredytu hipotecznego, najstarszy z rodziców miał od 65 do 75 lat. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Może to być, niestety, powodem skrócenia okresu kredytowania.

Przy niskich dochodach wszystkich kredytobiorców, rodzice mogą opcjonalnie zabezpieczyć kredyt hipoteczny własną nieruchomością. Taka dodatkowe zabezpieczenie może zwiększyć kwotę pożyczki, a nawet zmniejszyć oprocentowanie i marżę.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że rodzice, wspomagający dziecko w zaciągnięciu kredytu hipotecznego, mogą mieć później problem z otrzymaniem własnej pożyczki, ponieważ na ich zdolność kredytową wpłynie zobowiązanie, którego są współkredytobiorcami.