Czynsz na wynajem czy kredyt na własne mieszkanie – co obłaca się bardziej?

24 marca, 2016

Czynsz-na-wynajem-czy-kredyt-na-własne-mieszkanie---co-obłaca-się-bardziej?

W Polsce tylko 8% ludzi wynajmuje mieszkania, natomiast w Szwajcarii w tego typu lokalach mieszka ponad połowa społeczeństwa. Polakom lokal własnościowy kojarzy się ze stabilizacją i bezpieczeństwem. Tylko, czy warto zaciągać kredyt, by ten cek zrealizować, czy bardziej opłaca się wynajem?

Główny Urząd Statystyczny informuje, że aż 73% Polaków mieszka w lokalach własnościowych. Na wynajęcie mieszkania decyduje się z kolei tylko 8% społeczeństwa. Według danych GUS-u 9% stanowią lokale własnościowe obciążone kredytem i kwatery komunalne, a kolejne 8% to mieszkania socjalne lub służbowe.

Kredyt na własne mieszkanie

Aż 84% badanych Polaków podczas zakupu mieszkania skorzystała z kredytu. Zaciągając kredyt mieszkaniowy, musimy wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z tym zobowiązaniem. Przede wszystkim warto przeanalizować oprocentowanie i prowizję kredytu. Do tego koniecznie trzeba poznać koszty ubezpieczenia pomostowego, polisy na życie lub ubezpieczenie wkładu własnego. W obecnych ofertach kredytowych kredytobiorca może liczyć na kredyt z prowizją od 0% do nawet 5% i z marżą od 1,55% do 3,6%, do tego musimy doliczyć obowiązkowy wkład własny 10%. Przy tego typu założeniach, w zależności od banku, miesięczna rata kredytu na 30 lat może wynosić od 1370 zł do 1820 zł.

Wynajem – duże koszty

W związku z dużymi kosztami wynajmu mieszkań w Polsce wiele osób woli spłacać raty kredytu niż płacić komuś za mieszkanie. Dodatkowo w polskim społeczeństwie istnieje bardzo silna potrzeba posiadania własnego mieszkania. Jest to całkiem odmienna sytuacja niż np. w Szwajcarii, gdzie najemcy stanowią ponad połowę społeczeństwa. W Polsce za wynajem dwupokojowego mieszkania trzeba zapłacić około 2000 zł. Najtańsze lokale wśród polskich miast można wynająć w Łodzi, w cenie od 1100 zł do 1500 zł miesięcznie, na drugiej lokacie plasują się Katowice od 1200 zł do 1700 zł i Gdańsk od 1250-1850 zł. Najdroższe mieszkania na wynajem są w Warszawie, tu średnia cena wynosi około 2000 zł.

Patrząc na dane, ceny zakupu mieszkania i ceny najmu, w perspektywie kilkunastu lat lepiej jest mimo wszystko zaciągnąć kredyt i spłacać własne mieszkanie niż płacić komuś za wynajem. Dodatkowo w ostatnich miesiącach różnica miedzy kredytem a wynajmem jeszcze się pogłębiła na skutek spadających cen mieszkań. Pamiętajmy, że kupując własne mieszkanie, mamy większy wybór, wykańczamy je po swojemu, co w rezultacie sprawia, że czujemy się w nim lepiej i bezpieczniej.