Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

5 grudnia 2016

Decyzja o ubieganiu się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy budowę domu jest bardzo poważna i tak też należy do niej podchodzić. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze jak najkorzystniejszego kredytu.

Ubiegający się o kredyty hipoteczne najczęściej zwracają uwagę na wysokość oprocentowania kredytu oraz wysokość raty miesięcznej. Oczywiście, mają racje, bowiem są to bardzo ważne elementy w układance kosztów kredytów hipotecznych. Nie są one jednak jedynymi kosztami, na które należy zwracać uwagę. Ważne jest również to, czy bank proponuje oprocentowanie stałe, czy zmienne. Jest to istotne, bowiem przy stałym oprocentowaniu można zaplanować w budżecie rodzinnym kwotę przeznaczona na spłatę miesięcznej raty. W przypadku oprocentowania zmiennego nie można tego zrobić. Dobrze jest, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, bowiem banki zobowiązane są do obniżenie oprocentowania kredytów. Nie trzeba się jednak łudzić, że tak będzie zawsze. Banki mogą podwyższyć oprocentowanie i jest to ich suwerenna decyzja, na którą kredytobiorcy nie mają wpływu.

Zastanowić się również należy, czy warto sięgać po kredyty walutowe, na których bardzo wielu kredytobiorców, mówiąc kolokwialnie, się przejechało. Na szczęście w chwili obecnej w ofercie bankowej nie ma ich wiele, ale w kilku bankach można je jeszcze dostać. Najczęściej oferta ta skierowana jest do osób, które zarabiają w euro. Zabiegać należy o kredyty hipoteczne w takiej walucie, w jakiej zarabiamy.

Koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie, ale również opłata wstępna, prowizja czy ubezpieczenie. Banki najczęściej pobierają również opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu. Od razu należy zaznaczyć, że nie jest to mała opłata. Może ona sięgać nawet kilku procent spłacanej kwoty. Bardzo poważnym kosztem jest również wspomniane wcześniej ubezpieczenie, jakie banki nakazują wykupić. Chodzi nie tylko o ubezpieczenie kredytu, ale również nieruchomości i kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nawet przez 35 lat. Nikt nie wie, co może się w przyszłości zdarzyć, dlatego warto nie korzystać z maksymalnego okresu spłaty i starać się również odkładać pieniądze, tworząc swego rodzaju poduszkę finansową, z której będzie można skorzystać w kryzysowej chwili.
Pamiętać należy, że w ofercie kredytów hipotecznych istnieją też kredyty refinansowe, dzięki którym można poprawić warunki kredytowania i spłaty kredytu, a także zmniejszyć jego koszt. Warto też skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który ma wiedzę na temat tego, jak wybrać i dopasować kredyt do sytuacji finansowej i rodzinnej klienta.