Sprawdź, ile kredytu hipotecznego możesz otrzymać

16 stycznia, 2015

Sprawdź,-ile-kredytu-hipotecznego-możesz-otrzymać

To, czy otrzymamy kredyt hipoteczny na interesującą nas kwotę, jest zależne od wielu czynników. Sprawdzamy, na jak wysoką kwotę finansowania nieruchomości możemy liczyć.

Większość banków oferujących kredyty hipoteczne nie określa maksymalnej kwoty takiego kredytu. Czy to oznacza, że udając się do banku, możemy wybrać dowolną nieruchomość i liczyć, że nasze marzenie zostanie sfinansowane bez większych problemów? Niestety sytuacja nie będzie aż tak prosta do rozwiązania, a przed uzyskaniem pozytywnej decyzji, bank dokładnie sprawdzi nasze możliwości finansowe.

Zdolność kredytowa

Pierwszym czynnikiem, od którego będzie zależała wysokość pożyczonej przez bank gotówki, będzie nasza zdolność i wiarygodność finansowa. W tym przypadku pod uwagę będzie brane kilka czynników: przede wszystkim wartość nieruchomości, nasz wkład własny i  okres kredytowania.

Te trzy elementy pozwolą już na wstępie określić szacunkową kwotę miesięcznych rat i wysokość całego zobowiązania. To zostanie z kolei przełożone na nasze możliwości finansowe, czyli na wysokość uzyskiwanych zarobków przez wnioskodawców, a także na ich wiarygodność kredytową.

Po określeniu sumy miesięcznych zobowiązań, bank będzie w stanie stwierdzić, czy w naszym domowym budżecie będzie miesięcznie pozostawała kwota pozwalająca nie tylko na spłatę rat, ale też na utrzymanie rodziny.

Na jaką kwotę możemy liczyć?

Teoretycznie, jeśli wykażemy się odpowiednią zdolnością kredytową, bank może pomóc nam sfinansować zakup dowolnej nieruchomości, bez wyraźnych ograniczeń w kwocie maksymalnej. Najbardziej luksusowe apartamenty i wille często nabywane są na kredyt, a ich wartość może wynosić nawet kilka milionów złotych.

Standardowe kwoty kredytów hipotecznych są znacznie niższe i wahają się w granicach od 100 do 400 tysięcy złotych, jednak każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. Warto też dodać, że obecnie bardzo popularne jest udzielanie kredytów na kwotę wyższą od wartości nieruchomości, z możliwością przeznaczenia jej na dowolny cel. Zazwyczaj tak spożytkować można nawet do 30 proc. sumy kredytu.