Ile zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

3 października 2014

Czy wiesz, ile wynosi minimalny dochód gospodarstwa domowego, by wnioskodawca miał szansę na kredyt hipoteczny? Jeśli nie, mamy dla Ciebie rozwiązanie zagadki.

Nie da się ukryć, że aspekt zarobków przy kredycie hipotecznym to temat priorytetowy. To, ile zarabiamy, wpływa na naszą zdolność kredytową, czyli na kwotę, jaką maksymalnie możemy uzyskać od instytucji finansowej. Rata kredytu nie może być wyższa niżeli połowa naszych zarobków netto. Jest to podyktowane odpowiednią ustawą. Ważne są nasze zobowiązania kredytowe w innych bankach. Zmniejszają one naszą zdolność kredytową. Nie bez znaczenia w kwestii szacowania naszej wiarygodności kredytowej jest stan rodzinny, poziom wykształcenia oraz wiek.

Analiza przypadku

Załóżmy, że dwóch klientów stara się o finansowanie hipoteczne. Zarówno jeden, jak i drugi wnioskodawca uzyskuje zarobki na poziomie 7000 złotych. Pierwszy kredytobiorca to mężczyzna, który nie ma rodziny. Nie posiada ani nie posiadał dotychczas żadnych zobowiązań finansowych. Kwota, jaką miesięcznie wydaje to 2000 złotych. Drugi kandydat do kredytu to również mężczyzna, który ma 43 lata i wydaje w skali miesiąca 3500 złotych. Drugi kredytobiorca ma żonę i dziecko co kosztuje go dodatkowo 700 złotych. Biorąc pod uwagę ten samo okres spłaty pierwszy mężczyzna będzie mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości około 220 000 złotych, zaś drugi jedynie 120 000 złotych.

Bariery przy kredycie hipotecznym

Najczęstszą barierą przy kredycie hipotecznym jest umowa, w ramach której zatrudniony jest potencjalny kredytobiorca. Wiele banków w ogóle nie uznaje takiej formy zatrudnienia jaka jest umowa o dzieło czy zlecenie. W przypadku, kiedy pracujemy na podstawie umowy cywilno-prawnej, ważna jest ciągłość zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Niewielkie szanse mają na kredyt hipoteczny te osoby, które nie wyrobiły sobie dotychczas żadnej historii kredytowej. Godzi to bowiem w ich wiarygodność kredytową w oczach banku. Najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony.