Odwrócona lub odwrotna

14 lutego 2013

Na emeryturę pracuje się niemal przez całe życie, a przynajmniej przez jego większość.

I kiedy już człowiek przechodzi na zasłużony wypoczynek ma nadzieję, że emerytura jaką wypracował będzie zapewniała naprawdę złota jesień życia. Niestety tak nie jest polski system emerytalny funkcjonuje jak funkcjonuje nie zapewniając emerytom godziwe świadczenia emerytalne. Często tak jest, że wielu starych i schorowanych ludzi nie jest w stanie się utrzymać, tym bardziej jeżeli nie mają nikogo z bliskich lub rodzina odwróciła się od starego i niezaradnego emeryta.

Opieka kosztuje lekarstwa również kosztują a trzeba się jeszcze wyżywić , itp. Skąd wziąć na to pieniądze skoro skromna emerytura nie wystarcza na wet na utrzymanie się nie mówiąc już o opłatach za energie czy też wodę oraz opiekę lekarską. W takiej sytuacji naprzeciw potrzebom emerytów wychodzą fundusze hipoteczne oraz ich odwrócona hipoteka, która nie jest zbyt korzystna dla takich kredytobiorców. Co to jest odwrócona hipoteka? Otóż odwrócona hipoteka, czy też inaczej odwrócony kredyt hipoteczny czy odwrotna hipoteka jest usługa finansową która ma być wprowadzona ustawą i banki będą miały ją w swojej ofercie kredytowej.

Konkretnie osoba która posiada mieszkanie czy dom wchodzi w układ z funduszem hipotecznym, a później z bankiem na mocy którego pobiera określona sumę nie zwracając jej bankowi, ale po śmierci tej osoby nieruchomość przechodzi na własność funduszu. W ustawie właśnie tworzonej odwrócona hipoteka będzie mieć inny kształt i banki będą udzielać takich kredytów, takich świadczeń na podobnych warunkach, ale po przejęciu mieszkania po śmierci właściciela bank rozlicza się z rodziną czyli spadkobiercami. Fundusze hipoteczne tego nie robią.

Warto jeszcze wspomnieć, że właściciel mieszkania który decyduje się podpisać taką umowę mogą mieszkać w zastawionym domu aż do śmierci. W zamian maja dodatkowe pieniądze a ich wysokość zależy od wieku kredytobiorcy oraz wyceny mieszkania. Na konkrety w wydaniu bankowym niestety trzeba jeszcze poczekać.