Jak właściwie porównywać oferty kredytów mieszkaniowych?

4 lutego 2017

Dla starających się o jak najkorzystniejsze kredyty mieszkaniowe najważniejsze są koszty oraz warunki kredytowania. Trzeba wiedzieć, jak właściwie porównać oferty kredytów mieszkaniowych, aby wybrać dla siebie tę najkorzystniejszą opcję.

Wybór jak najkorzystniejszego kredytu mieszkaniowego jest bardzo trudny, ponieważ nie dość, że trzeba znaleźć na rynku kredyt w miarę tani i na odpowiednich warunkach, to jeszcze powinno się dopasować ofertę do konkretnego klienta. Decyzja o ubieganiu się o taki kredyt skutkuje spłacaniem go przez wiele lat. W tym czasie wiele może się wydarzyć, łącznie z utratą płynności finansowej kredytobiorcy. To dlatego banki stawiają przed zabiegającymi o kredyty hipoteczne tak rygorystyczne warunki. Z roku na rok będą one jeszcze trudniejsze do spełnienia. W tym roku obowiązuje 5-procentowy obowiązkowy wkład własny. Za niespełna miesiąc będzie to już 10 proc., za rok 15 proc. – by w roku 2017 osiągnąć 20 proc. obowiązkowego wkładu własnego. Ile osób w tej sytuacji będzie stać na odłożenie takiej kwoty?

Warunki kredytowania są coraz trudniejsze, ale jak dotychczas klientów na kredyty mieszkaniowe bankom nie brakuje. Muszą oni szukać dla siebie najbardziej korzystnych ofert. Oferta kredytów mieszkaniach jest bardzo bogata i zróżnicowana, czym więc powinni kierować się w swoich wyborach klienci bankowi? Słusznie robią ci klienci starający się o kredyty mieszkaniowe, którzy stawiają ponad wszystko koszt kredytu. Jednak trzeba wiedzieć, że nie samo oprocentowanie kredytu, ale rzeczywisty i całkowity jego koszt, jest najważniejszy (wraz z prowizją, marżą, opłatą wstępną i ubezpieczeniem kredytu). Do rzeczywistego kosztu takiego kredytu należy wliczyć opłaty operacyjne oraz związane z hipoteką. Jeżeli znać będziemy koszty kredytu mieszkaniowego, możemy porównać je w co najmniej kilku bankach. Porównać też należy zapisy w umowach: to, czy na przykład bank zażąda opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu, czy proponuje wakacje kredytowe, czy przewidywana jest opcja konsolidacyjna itd.

Zebranie tak wielu informacji nie jest proste i z pewnością zabierze klientowi dużo czasu. Poza tym nie jest też łatwo dopasować odpowiedni kredyt do konkretnej osoby, bowiem każdy starający się o kredyt mieszkaniowy jest inny. Może więc warto zasięgnąć informacji na przykład w porównywarce kredytów, gdzie można uzyskać wszelkie możliwe dane, a także pomoc doradcy finansowego. Należy pamiętać, że źle dobrany kredyt oznacza bardzo duże koszty. Dobrze wiedzieć, że banki oferują również kredyty refinansowe. Jeżeli kiedyś znajdziemy lepszą ofertę, na przykład z niższym oprocentowaniem, niższą marżą czy prowizją, to warto z takiej oferty skorzystać.

Jeżeli ktoś ma zamiar sięgnąć po kredyt mieszkaniowy, powinien już teraz zacząć odkładać pieniądze na wkład własny. Owszem, istnieje opcja ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, ale są to poważne koszty. Poza tym im więcej pieniędzy uda się nam zgromadzić na wkład własny, tym tańszy będzie kredyt mieszkaniowy.